Какво знаем за марсианската равнина Утопия?
Така че чрез “Тянвън-1 ” човечеството се завръща сред познат за науката район на Червената планета.
Но преди да продължа, държа да подчертая следното – марсоходът “Чжурон ” няма да приближи “Вайкинг 2 ”. Не, няма да има среща сред американската и китайската задача. Утопия е обширна кръгла низина в северното полукълбо на планетата с диаметър 3300 километра, а “Чжурон ” се намира от срещуположната страна по отношение на “Вайкинг 2 ”. Това е сравнимо с дистанцията сред София и Лисабон – даже и да имаше техническа опция, “Чжурон ” едва ли щеше да поеме към “Вайкинг 2 ” единствено с цел да снима остарялата автоматизирана междупланетна станция.
Местоположението на “Тянвън 1 ” по отношение на други спускаеми задачи като историческите “Вайкинг 2 ” и “Бийгъл 2 ” и актуалните “ИнСайт ” и “Пърсъвиърънс ”
Все отново “Тянвън 1 ” кацна в границите на равнината Утопия, въпреки и в нейните южни елементи. На базата на орбитални данни знаем, че теренът е плосък и на пръв взор скучноват – няма никакви съществени възвишения. За сметка на това от време на време се срещат големи и стръмни скали – да се надяваме, че “Тянвън 1 ” не е измежду такива. Американският “Вайкинг 2 ” нямаше този шанс – той се озова сред множеството камъни. Нещо повече, едно от крачетата на спускаемия апарат опря върху канара и до приключването на задачата през 1980 година апаратът бе под надолнище от 8.2 градуса.
Изглед към равнината Утопия от борда на “Вайкинг 2 ”. Photo credit: NASA
Сред по-интересните особености на Утопия се открояват характерните бразди, които прекосяват равнината. Те са резултат от периодичното формиране на воден и изсъхнал (въгледвуокисен) лед – вж. фотографията при започване на публикацията. След като Слънцето загрее повърхността през топлите сезони, въгледвуокисният лед се изпарява и скулптурира терена.
През 2016 година американската орбитална задача “Марс Риконисънс Орбитър ” направи значимо изобретение – под повърхността на равнината Утопия е заровено антично езеро от воден лед. Счита се, че езерото съдържа същото количество вода като Голямото езеро в Съединени американски щати, което има размер от 12 100 km³.
Китайският марсоход “Чжурон ” ще тръгне по стъпките на това изобретение – на борда му има радар, който би могъл да открие къде тъкмо са “джобовете ” вода и по този начин да маркира точните локации, където някой ден може да търсим живот на Червената планета.
Така че дано пожелаем триумф на новата задача!
Искате ли да имате навременен и бърз достъп до новините? Освен страницата на КОСМОС БГ във Facebook, присъединете се към канала на уеб страницата в Телеграм – линк тук.
Харесвате ли публикациите на КОСМОС БГ? Можете да подкрепите Светослав Александров в Patreon, или да извършите подаяние чрез Epay или Paypal (за повече информация – на този линк).